Autor Wątek: Helena z Białegostoku  (Przeczytany 7584 razy)

Offline Helena-Białystok

• _______ bywalec _______
  • **
Helena z Białegostoku
« dnia: 2012.07.28 / 19:29:47 »
Witam, pozdrawiam wszystkich Delugów.
Ciesze się, że należę do tej rodziny.

Teraz trochę o mnie.
Dzieciństwo spędziłam w Czarnej Białostockiej. Od 40 lat mieszkam w Białymstoku. Z tym miastem związane moje życie rodzinne i zawodowe. Moja najbliższa rodzina: mąż, dwóch dorosłych synów, dwie synowe i trójka wnuków (13, 11 i 7 lat). Jestem na emeryturze. Pracowałam jako nauczycielka. Dzisiaj mogę realizować swoje marzenia. Jednym z nich jest poszukiwanie przodków. Udało mi się odnaleźć krewnych, o których nawet nie słyszałam.

Moja mama to Maria Susko z d. Deluga. Jej rodzice Tomasz i Helena mieszkali w Nieskórzu. Osoby wymienione przez Bogusława są mi znane. Jego dziadek Jan i mój dziadek Tomasz to bracia rodzeni, mieszkali w Nieskórzu. Mieli rodzeństwo. Antoniego znałam doskonale, ponieważ mieszkał blisko moich rodziców w Czarnej Białostockiej (dawniej Czarnej Wsi). Mam nadzieję, że dzięki wymianie informacji poszerzymy wiedzę na temat naszych przodków (posiadam akta metryczne) oraz cieszę się, że się poznamy.
Pozdrawiam
Helena Motkowska

Offline wujcio Mariusz

• Administrator
    • Polska Historia Rodu DELUGA
Odp: Helena z Białegostoku
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.07.29 / 18:18:10 »
Witamy Ciebie w rodzinie Helenko.
Bardzo się cieszę że do nas dołączyłaś i że wstępne trudności z rejestracją nie zdołały Ciebie zniechęcić.  :)
Forum nasze (teraz także Twoje) nie jest wielkie, bowiem liczy na dzień dzisiejszy zaledwie 31 aktywnych uczestników (158 wszystkich zarejestrowanych). No ale jest to przecież forum specyficzne, bo rodzinne i związane z bardzo rzadkim nazwiskiem.
Nie jest jednak tak źle, bo choć wolniutko, to jednak ciągle się rozkręcamy. - A będzie jeszcze lepiej.  :D
Helenko, fajnie że interesuje Ciebie historia rodziny Deluga, która stanowi także Twoje korzenie. Fajnie że, tym razem za Twoją sprawą, połączyły nam się znowu gałązki naszego drzewka genealogicznego. Po to właśnie jest to forum, byśmy mogli odnaleźć swoich przodków, a także przesympatycznych kuzynów o których istnieniu nie mieliśmy wcześniej pojęcia.
Mam nadzieję, że nasza forumowa rodzinka przypadnie Tobie do gustu i będziesz tu często zaglądała; czego zarówno Tobie, jak i innym tu zarejestrowanym życzę.

Offline Helena-Białystok

• **
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.07.29 / 19:47:30 »
Witam i dziękuję za ciepłe przyjęcie.
Cieszę się, że istnieje Nasze Forum, na pewno będzie ciekawe. Czytam z zainteresowaniem wpisy i powoli uczę się. Potrzebuję trochę czasu i może Twoich podpowiedzi o czym powinnam pisać. 
Pozdrawiam. Helena

Offline Helena-Białystok

• **
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.07.30 / 18:24:03 »
Witam ponownie.
Z chęcią podzielę się z Wami informacjami o moich przodkach.

Prawie wszyscy moi przodkowie zamieszkiwali wsie: Błędnica, Żachy, Kańkowo, Daniłowo, Nieskórz i Jasienica. Są to wsie i dzisiaj położone w odległości kilku lub kilkunastu kilometrów. W czasach moich przodków wsie należały do Parafii p.w. św. Rocha w Jasienicy. Do dzisiaj mieszkają potomkowie. Dzisiejsze gospodarstwa są unowocześnione, po starych budowlach nie ma śladu, zostały tylko zdjęcia, wspomnienia i zapisy w aktach metrycznych.
Najstarsze dokumenty dotyczące moich Delugów, do jakich udało mi się dotrzeć pochodzą z Archiwum Państwowego w Pułtusku. Postaram się przedstawić wszystkich. Mam nadzieję, że wśród nich odnajdziecie swoich Delugów.

Rozpocznę od najstarszych.

Józef Deluga i Katarzyna znani są tylko z imienia, byli rodzicami Wawrzyńca. Czy mieli więcej dzieci nie wiadomo.

Wawrzyniec Deluga ur.ok.1823 r, gdzie nie wiadomo - zm 21-03-1900 w Błędnicy. Gospodarz rolny. Ożenił się z Marianną Wileńską (Wilińską), występują dwa zapisy. Marianna ur. ok. 1833 r w Daniłowie. W 1904 roku jeszcze żyła. Mieszkali w Błędnicy. Ich dzieci to:
Franciszek (mój pradziadek) ur. w Błędnicy w 1857 roku, zm. w1904r w Nieskórzu.
Jan ur. w Błędnicy w 1862 roku- zm. w 1897 w Błędnicy w wieku 37 lat, zostawił żonę Elżbietę z Chrobotów.
Władysław ur. w Błędnicy w 1875 r, dalsze losy nieznane. Czy było więcej dzieci na dzień dzisiejszy nie wiem.
O pradzadkach jutro.

Pozdrawiam. Helena.

Offline wujcio Mariusz

• Administrator
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.07.31 / 10:06:33 »
Widzę Helenko, że faktycznie interesujesz się historią rodzinki. Posiadasz sporo, szczegółowych informacji. Takim drugim duszkiem-kopaczem informacji na naszym forum jest Boguś. On też lubi poszperać i co jakiś czas zaskakuje nas jakąś nową informacją. Kilka osób obiecywało tu, że o swoim drzewku czegoś więcej się dowie, ale jak to najczęściej bywa - skończyło się na obiecankach; co nie znaczy, że nie wywiążą się jeszcze ze swej obietnicy. Szczerze mówiąc ja też jakoś nie mogę zrealizować do końca swoich założeń. Wprawdzie czasu ciągle mi brak (jeszcze pracuję zawodowo), ale na pewno brakuje mi także dopingu, który dają ludzie zafascynowani historią rodziny. Myślę, że tego drugiego chyba bardziej.
Pytasz Helenko o czym pisać? No nie...  :D
Możesz pisać o wszystkim - mamy tu wiele działów.
Na pewno wiodącym tematem na tym forum, będzie zawsze historia rodziny-nazwiska Deluga. Nie znaczy to jednak, że musimy się do tego ograniczać - bynajmniej.
Czekam na Twoje informacje o pradziadkach.  :)

Offline Helena-Białystok

• **
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.07.31 / 20:00:34 »
Witam.
Zgadzam się z Tobą Mariuszu, że każdy narzeka na brak czasu. Myślę, że to właśnie przyszło nam żyć w takich czasach. Zapewniam Cię, że na emeryturze będziesz miał ten sam problem tylko hierarchia wartości życia się zmieni (są to moje spostrzeżenia).
Wracając do historii rodziny. Winna jestem sprostowanie - Jan Deluga zmarł w wieku 35 lat. Analizując zapisy metryczne znalazłam jeszcze Pawła Delugę 35 lat (ur. 1865) rolnik, zamieszkały w Błędnicy, zgłosił on zgon Wawrzyńca Delugi - może to syn ?

Franciszek Deluga s. Wawrzyńca i Marianny z Wileńskich to moj pradziadek.
ur. 31-01-1857 r. w Błędnicy
zm. 20-04-1904r w Nieskorzu, pochowany został na cm. parafialnym w Jasienicy, przyczyna zgonu na skutek stratowania przez zwierzę hodowlane(byk).
Katarzyna z d. Fydrych c. Pawła i Ewy z d. Kajo to żona Franciszka, a moja prababka.
ur.09-01-1857r w Błędnicy, o zgonie na dzień dzisiejszy nie mam informacji.
ślub w Jasienicy 25-01-1882 roku.
Franciszek  od swojego ojca Wawrzyńca przejął gospodarstwo(szczegółów nie znam). Zamieszkali w Nieskórzu. Mieli ośmioro dzieci:
Jan ur. 21-01-1883 Nieskórz. Ożenił się z Katarzyną Żach c. Piotra i Franciszki z. Rukarz, ur. Żachy. Myślę, że jest to dziadek Bogusława. Jeśli tak - to na pewno uzupełnię brakujące informacje.
Anna ur. 06-05-1885r Nieskórz
Syn ur martwy Deluga ur. 21-07-1887, zm. 21-07-1887( taki zapis bez imienia)
Kazimiera ur. 25-02-1890 Nieskórz - zm. 02-03-1907 Nieskórz
Tomasz ur. 13-09-1892 Nieskórz, zm. 26-05-1974 Nieskórz - to mój dziadek.
Franciszka ur 12-02-1895 Nieskórz
Marianna ur. 10-11-1896 Nieskórz, wyszła za mąż za Kuleszę, mieszkała w Malinowie.
Antoni ur. 25-04-1899 Nieskórz - zm. 11-09-1985 Czarna Białostocka (dawniej Czarna Wieś). Był weterynarzem.

Tyle o pradziadkach.
Myślę, że mimo braków moje informacje pomocne będą w tworzeniu drzewa Delugów.
Pozdrawiam.
Helena

Offline wujcio Mariusz

• Administrator
« Odpowiedź #6 dnia: 2013.08.25 / 00:36:03 »
Witam Ciebie miła Helenko bardzo cieplutko. Niestety - dopiero dzisiaj. Teraz widzisz sama jak często tu zaglądam - szkoda gadać. Śpię właściwie niewiele, prawie nie oglądam telewizji, a mimo to ciągle ścigam się z czasem.  :(
Podałaś sporo ciekawych informacji; jestem pod wrażeniem. Jutro, a właściwie to już dziś gdy się trochę prześpię, natychmiast je dokładnie przeanalizuję.
Widziałem też, że zarejestrowałaś się w programie genealogicznym - czy masz ochotę budować swoje drzewko?

Offline Helena-Białystok

• **
« Odpowiedź #7 dnia: 2013.08.30 / 10:43:16 »
Witam Cię Mariuszu i wszystkich Forumowiczów.
Ja zaglądam często, ale myślę, że okres urlopowy sprawił, że nic się nie działo.
Moje poszukiwania trwaja dalej, korzystam z wielu źródeł.
Zapewne podobnie jak ja korzystacie z różnych portali genealogicznych i wiecie, że Parafia Jasienica (i nie tylko) została pięknie zindeksowana. Zajrzyjcie na www.geneszukacz.genealodzy.pl
www.genetyka.genealodzy.pl
www. metryki. genealodzy. pl 
Myślę, że Wszyskim pracujacym przy indeksacji należą się wielkie podziękowania.
To dzięki tym ludziom my spokojnie możemy odnaleźć dokumenty dotyczące naszych przodków. Życzę wszystkim owocnych poszukiwań.
Pozdrawiam Helena

Offline Helena-Białystok

• **
« Odpowiedź #8 dnia: 2013.08.30 / 13:11:32 »
Witam Cię Mariuszu i wszystkich Forumowiczów.
Ja zaglądam często, ale myślę, że okres urlopowy sprawił, że nic się nie działo.
Moje poszukiwania trwaja dalej, korzystam z wielu źródeł.
Zapewne podobnie jak ja korzystacie z różnych portali genealogicznych i wiecie, że Parafia Jasienica (i nie tylko) została pięknie zindeksowana. Zajrzyjcie na www.geneszukacz.genealodzy.pl
www.genetyka.genealodzy.pl
www. metryki.genealodzy.pl 
Myślę, że Wszyskim pracujacym przy indeksacji należą się wielkie podziękowania.
To dzięki tym ludziom my spokojnie możemy odnaleźć dokumenty dotyczące naszych przodków. Życzę wszystkim owocnych poszukiwań.
Pozdrawiam Helena

Offline Helena-Białystok

• **
« Odpowiedź #9 dnia: 2016.01.20 / 20:29:06 »
Witam.
Życzę Wszystkim zdrowia, radości, spełnienia marzeń oraz sukcesów w poszukiwaniu przodków.
Za namową Bogusława dzielę się z Wami moimi wynikami dotyczącymi najstarszych moich Delugów. Długo to trwało, ale udało mi się połączyć wszystkich Delugów z Błędnicy. Są rodziną i to bliską. Może ktoś także odnajdzie wśród nich swoich przodków. Życzę milej lektury.

Offline wujcio Mariusz

• Administrator
« Odpowiedź #10 dnia: 2016.01.22 / 02:47:39 »
Dziękować, dziękować miła Helenko. Fajnie że się wreszcie odezwałaś, bo już się za Tobą stęskniłem.  :)
Super materiał przygotowałaś. Sporo ciekawych informacji. Trochę przysiedziałem i powpisywałem to na naszym drzewku. Tak właściwie to jeszcze nie skończyłem, ale dochodzi druga w nocy i oczy mi się same zamykają. Może jutro znajdę chwilę, to uzupełnię. Teraz idę już spać. Pozdrawiam Ciebie serdecznie.